16 Daireli Merkezi Uydu Sistemleri

Merkezi uydu sistemleri günümüzde birçok yerde tercih edilmektedir. Site, apartman, otel, kampüs gibi yerlerde tercih ediliyor.

Her kullanıcının anten ve receiver maliyeti yerine merkezi bir sistemin kullanılması maliyet açısından daha uygundur. 16 daireli merkezi uydu sistemleri bulunmaktadır. Bu merkezi uydu sistemleri iki kısımdan oluşmaktadır.

Merkezi Uydu Sistemleri Hakkında

Headent, bu sistemde kullanıcıların bulunduğu kısımda receiver bulunmaz. Uydu sistemleri merkezde toplanmaktadır. Merkez kısımdan kullanıcıların bulundukları yerlere kablo çekilmektedir.

Sonrasında televizyon kanalları üzerine atamalar yapılmaktadır. Merkez tarafından izlenilecek kanal sayısı sınırlanmıştır. Kurulum aşamasında kanal seçimi yapılmaktadır. Bu sistem maliyet açısından daha uygun olmaktadır.

Reciver’lı sistemde, çanak anten fazlalığını azaltma amacı güdülmektedir. Bu sayede hem kirlilik engellenmiş olur hem de maliyet açısında uygunluk sağlanmış olur. 16 daireli apartmana bakıldığında herkesin çanak anteni olduğu düşünülürse bu çok büyük bir kalabalık oluşmasına neden olur.

Çatı, yan duvarlar ya da bahçenin görüntü açısından kötü olmasını sağlar. Aynı zamanda bu çanaklara bağlanan kablolar da fazla olduğu için her yerden kablo sarkması durumu ile karşılaşılabilir. Bunun için 16 daireli merkezi uydu sistemleri çok daha avantajlı olacaktır.

Merkezi uydu sistemleri hem görüntü hem de kullanışlılık açısından son derece uygundur. Apartmanlarda bunların yapılmasına izin verilmelidir. Kurulum ve bakım maliyetleri de dairelere bölüştürülmektedir. Bu sayede daha ucuza gelmektedir.