3 Milyar Avro’luk Nato Uydu Güncellemesi

3 Milyar Avro’luk Nato Uydu Güncellemesi

NATO, uydu güncellemesi ve bilgisayar teknolojilerini güncellemek ve en önemli başka bir konu olan siber savunma konusunda dışarıdan gelecebilecek her türlü tehlikeleri savabilmek adına siber kapasitesini artırmak için önümüzdeki yıllarda yaklaşık 3 milyar avro harcamayı öngörmektedir.

Reuters adlı bir gazeteye bilgilendirme yapan bir nato yetkilisinin söylediklerine göre bu sayede hem yayın kalitesi artmış olacak hem de siber güvenlik hususlarında daha da güçlü olunacağını aktarıyor. 3 milyar avroluk bir plan hazırlanma aşamasında olduğu bununda kısmetse plandığı şekikde hayata geçirmeyi düşündüklerini söyledi.

Bu birliğin ve yeniliğin başka amaçlarından olduğu düşünülen konu ise hackerların yanı sıra “İran’ın füzelerine karşı” da caydırıcılık amaçlı bir niyetlerinin olduğunu da söylenmektedir. Çünkü önceki dönemlerde bu tip ortalıklarda dolaşan spekilasyonların olduğunu biliyoruz. Yetkiliye göre bütün bu yenilik ve uydu güncellemesi maliyet paylaşımı açısından ise toplam avronun, 1.7 milyar avroluk kısmı NATO askerlerine ve gemilerine daha etkili destek verilmesi ve İHA’lara yardım için uyduların güncellenmesini içerdiği söylenmektedir.

Nato Askerlerine İyi Bir Yatırım Daha Geliyor.

Ancak bu güncellemenin uzaya yeni uydu fırlatılması yoluyla mı, yoksa ABD’nin uydularını kullanarak bant genişliğinin artırılması yoluyla mı yapılacağına dair bilgi verilmedi.

Bizlerde bu hususlardaki diğer gelişmeler hayata geçtikçe sizlere bu konu hakkında bilgilendirme yaparak konu hakkında nato nun uydu ayarı güncellemesi yaptığında haberdar olmanızı sağlayacağız.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.