Uydu Anten Seti

Uydu Anten Seti

Radyo ya da televizyon yayın haklarının sahibi olmak için uydu sistemleri kurulumunu sağlamanız gerekmektedir.  Kurulumun sağlanması için uydu anten seti cihazını alarak set elemanların birbiri ile iletişimi sağlanarak kurulum gerçekleşecektir. Hizmet vermekte olan Türksat uyduları ile irtibat halinde geçmek için uydu anten seti elemanlarının uydu kurulumu çerçevesinde ele alınması gerekmektedir. Peki, uydu anten seti elemanları üzerinde nelerin bulunmakatdır. Uydu anten seti elemanlarının isminden de anlaşılacağı üzere temel parçalarından biri çanak anten elemanıdır.

Set elemmanları arasında temel görevi üstelenen çanak anten uydu ile irtibat halinde olarak sinyallerin uydu alıcısına aktarılmasını sağlamaktadır. Diğer bir set elemanı ise uydu alıcı cihazıdır. Bu cihaz ise birçok kez tanık olduğumuz küçük , kutu şeklinde bir cihazdır.  Uydudan gelen ve çanak anten tarafından yönlendirilen sinyalleri alarak kanalların yayınlanmasını sağlamaktadır. Diğer elemanlar ise daha küçük işlev gören elemanlar olup, bağlantıları sağlayan ara kablolar ve sistem kontrolünü sağlayan ara kumandadır.

Uydu Anten Sistemi Görevi

Uydu anten sistemi temel görevi radyo ve televizyon kanallarının olabilecek en güçlü kalitede yayın yapmasını sağlamaktadır. Günden güne görüntü kalitesinin mükemmel düzeye ulaşmasını sağlayan etki uydudan gelen sinyal gücü ile doğru orantılıdır. Sinyallerin uydu anten seti elemanlarına ulaşması ile yayın yapılmaktadır. Bu bağlamda uzaya son fırlatılan uydu Türksat 5A uydusu olarak görevi daha kaliteli bir görevi üstlenmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.