Uydu Anteni Olarak Çanak Anten

Uydu Anteni

Günüzümde yayınların tamamı Türksat uyduları tarafından sağlanmakta olup, uyduların alıcı ile irtibat halinde olması uydu anteni olarak isimlendirdiğimiz antenler sayesinde olmaktadır. Uydu anteni yada bilinen ismi ile çanak antenin birçok çeşitliliği bulunmakta olup, merkezi sistem odaklı ya da tek başına çalışma kapasitesine sahiptir. Çanak antenler ile uydu ile iletişim haline geçilerek radyo ve televizyon kanallarının yayını gerçekleşmektedir.

Çanak anten çeşitlerinin farklı olması ise uydudan alınan sinyallerin daha doğrucu bir sistem ile aktarılmasını sağlamaktadır. Bu bağlamda uydu anteni sinyal gücü alım kalitesi ne kadar iyi ise sistem yayınları o derecede yüksek olmaktadır.  Çanak antenlerin çeşitliliğinde çanak anten eğrilik derecesi baz alınmaktadır. Başka bir değişle çanak anten sınıflaması çanak antenin tasarlanmasında  uygulanan derece farklılığına göre elde edilmektedir.

Uydu Anteni Olarak Çanak Anten

Çanak antenleri uydu ile irtibat halinde olması nedeni ile uydu anteni olarak da adlandırılmaktadır. Ülkemizde kullandığımız Türksat uyduları ile iletişim halinde olan bu uydular sayesinde televizyon ve radyo kanalları ile irtibat halinde olunmaktadır. Yayın kalitesi uydu ve uydu anteni ile doğru orantılı birşekilde ilerlemektedir.

Bu nedenle teknolojinin ilerlemesi ile geliştirilen yeni uydular uzaya fırlatımakta olup, son fırlatılan uydu ise Türksat 5A uydusu olmaktadır. Yine bu bağlamda daha çok kanal ile iletişime geçilmesi için çanak antenleri geliştirilmekte olup, birçok çeşitliliği bulunmaktadır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.