Uydu Kurulum Frekansı

Uydu Kurulum Frekansı

Uydu kurulum işlemi gerçekleştirilirken frekans yakalama konusunu merak eden çok sayıda insan vardır. Aslında uydu kurulum frekansı dediğimiz izlenmek istenen yayına ait yayın frekanstır. En yaygın olarak kullanılan yayınlar Türksat ve Eutelsat’tır. Birçok insanın yakından takip ettiği Digitürk yayınları da bu iki frekans üzerinden gerçekleştirilmektedir. Öncelikle hizmet alınacak olan yayın kanalına ait frekans öğrenilir ve milimetrik ayarlar ile uydu çanağı istenen yayını tam ve eksiksiz olarak yakalayabilecek şekilde ayarlanır.

Ardından aynı uydu kurulum frekansı, receiver cihazı yani uydu alıcısı ayarı sırasında da kullanılır. Hem uydu çanağının hem de receiver cihazının aynı frekansa ayarlanması ile birlikte istenen yayınının takibi sağlanmış olur. Ancak en ufak bir ayar kayması sebebiyle yayının tamamen izlenemez hale gelmesi ya da görüntü kalitesinde bozulmalar meydana gelmesi gibi durumlar ile karşılaşılabileceği unutulmamalıdır.

Uydu Kurulum Frekansını Nasıl Bulabilirim?

2014 yılı itibaren kullanılan Türksat 4A için frekans ayarı iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Otomatik ve/veya manuel olarak yapılabilen bu uydu kurulum frekansı ile tüm kanallara ait yayın akışları izlenebilmektedir.

Türksat 4A frekans bilgilerinin güncellenebilmesi için tek tek manuel girişe gerek yoktur. Uydu alıcısına öncelikle Türksat’a ait otomatik arama frekansı girilmelidir. Ardından şebeke arama ayarı (Network Search) açık konuma getirilir. Kanal arama ayarı ise otomatik oalrak seçildiğinde tüm yayınlar izlenebilir hale dönüşür. Ancak bazı cihazlarda ve bazı durularda kanalların manuel olarak girilmesi gerekebilmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.