Yumatu Uydu Kurulumu

Yumatu Uydu Kurulumu

Uydu sistemleri denildiğinde ilk akla gelen isimler Yumatu, Next & Next Star, Sunny, Samsung, LG, Beko, Arçelik ve Vestel olarak bilinmektedir. Özellikle dünyaca bilinen ismi receiver yani uydu alıcısı cihazları ile de en çok tercih edilen isimlerden olan Yumatu, genellikle uyum sorunları ile en az karşılaşılan marka olması sebebiyle rağbet görmektedir. Uydu sistemlerinde Yumatu uydu kurulumu gerçekleştirilirken bir takım teknik bilgilere sahip olunması gerekmektedir. Çünkü Türksat 4A kanal ekleme, ayarlama ve frekans güncelleme gibi tüm işlemler için bazı bilgilerin biliniyor olması gerekir.

Yumatu Uydu Kurulumunda Gerekli olan Frekans Değerleri

Gerçekleştireceğiniz işlem Yumatu uydu kurulumu ise, Türksat otomatik arama frekans bilgilerini bilmeniz gerekir. Çünkü bu bilgiler kurulum esnasında sizlerden istenecektir. Frekans yazan yerine karşısında 11884 MHz, Polarizasyon Yazan yerin karşısına Dikey-V (Vertical), Sembol oranı (Symbol Rate) yazan yerin karşısına 2222 Ksymb FEC:3/4 değerleri girilir. Ayrıca yatay kurulum işlemlerinde de frekans yazan yerin karşısına 11747 MHz, Polarizasyon yazan yerin karşısına Yatay-H (Horizontal) ve son olarak sembol oranı (symbol rate) yazan yerin karşısına 27500 Ksymb FEC:5/6 bilgilerinin girilmiş olması gerekir

Belirtilen değerler ile Yumatu uydu kurulumu ve uydu alıcısı kurulum işlemiş gerçekleşmiş olacaktır. Bu işlemlerin gerçekleşmesi sonucu sistem otomatik frekans aramaya hazır bir hal alır. Böylelikle otomatik ayar modunun açık olması ile birlikte kanalların en net frekans aralığı sistem tarafından tespit edilerek sabitlenir.

Özet bir şekilde aşağıdaki ayarlama kısımlarını hızlıca yaparak kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

YU-MA-TU Uydu Alıcısında Türksat 4A Uydusu Kanal-Frekans Ayarlama işlemi

 • İlk önce kumandanızdan menü tuşuna basarak kurulum kısmına giriniz.
 • Ardından kumandanızda bulunan SARI tuşa basın
 • Ekranınıza gelecek olan yeni sayfada da yeşil tuşa basınız.
 • Ardından TP Frekans kısmına daha önce notunu aldığınız izlemek istediğiniz kanalın frekansını giriniz
 • Şimdi sıra diğer ayarlara geldi. Sembol yazan kısma sembol değerini girerek sonraki adıma geçin.
 • Polariteye de H veya V mi onu girerek diğer kısımlara müdahele etmeyin.S
 • Son olarak ise yukarıdaki ayarlamaları net ve eksiksiz girdikten sonra KIRMIZI tuşa basarak ardından ok tuşuna basınız
 • Sonuç olarak yumatu uydu alıcısı kurulumu tamamlanmış olacaktır.
Yumatu Uydu Alıcısı Kurulumu
Yumatu Uydu Alıcısı Kurulumu

Yumatu Android Smart IPTV Full HD Mini Uydu Alıcısı olarak adlandırdığımız ip tv uydu alıcısı ile ilgili satış görüşmeleri içinde çekinmeden firmamızı aryabilirsiniz. Bu noktada sizlere ” uydu alıcısı ” kelimemize tıkladığınızda direkt gidebileceğiniz şekilde ayarlayarak çözüm sunuyoruz.

Başka bir ifade ile turksat 4a ayarlarını yu-ma-tu uydu alıcınıza düzgün bir şekilde ayarlayabilmek için aşağıdaki adımları sırası ile yerine getirmeniz gerekir ve sizlere ek olarak sunacağımız word dosyamız ile de görsele tıkladığınızda inecektir sizlere frekans ayarı için ip ucu olacaktır.

YU-MA-TU FREKANS AYARI İÇİN TIKLAYINIZ.

MANUEL YUMATU TURKSAT 4A KURULUM BASAMAKLARI

1. Menüden “Ana Menü / Kurulum” kısmına gel. (Uydu anten simgesi olan menüdür. Menü isimleri ekranın üst kısmında yazar.)
2. Buradan “Anten ayarları” kısmına gel ve onayla.
3. Türksat seçili olduğundan emin ol.
4. Mavi tuşa bas.
5. Polarizasyon : Her ikiside
6. Şebeke arama : Açık
7. Kanal tipi: Hepsi
8. Arama tipi : Kör tarama
9. Seçimlerini yapıp. Kumandadan “OK” tuşu ile onayla.

1 Yorum

 • Burak Kubat

  Allah sizden razı olsun 1 saattir uğraşıyorum.

 • Bir Yorum Yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.