Çanak Anteni Ayarlama

Uydu Anteni Ayarlama

Televizyon ya da radyo kanallarının tamamının yayınına ulaşmak için uyduanteni ayarlama işleminin yapılması gerekmektedir. Bu işlemin tamamlanması için birkaç işlemin gerçekleşmesi gerekmektedir. İlk olarak uydu anteni ayarlama için anten tanımlanması yapılmalıdır. Anten tanımlama işlemi de ancak  televiyon cihazı tarafından ele alınmaktadır . İlk işlemde uydu kumandasından televizyonda menü işlemine basılması gerekmektedir.

Eğer uydu ayarlaması tamamlanmamış ise menüde ilk olarak karşınıza çıkacak seçenekler uydu seçenekleri olacaktır. Burada başka birkaç seçenek birlikte gelmiş olsa da ilk sıralarda Türksat uydu sıralaması görülmesi gerekmektedir. Seçimlerde Türksat 5A uydu tanımlanması bulunmuyor ise Türksat 4A uydusu bulunma ihtimali çok yüksek bir durumdur. Buradan seçimin Tükrsat uydu seçeneklerinden birinin yapılması ile anten ayalaması tamamlanmış olacaktır. Seçimden sonra ekrana gelecek olan frekansları tekrar onaylamanız  gerekmektedir.

Televizyonda Uydu Ayarlama İşlemi

Anten seçiminin yapılması ile anten ayaları tamamlanmış olacaktır. Anten ayarından sonra uydu anteni ayarlama işleminin ve son olarak kanal ayarlarının yapılması ile cihazlar uyduya bağlantılı olarak çalışmaya başlayacaktır. Uydu seçiminin Türksat 5A ya da Türksat 4A yapılmasından sonra kanal ekleme işlemleri tanımlanacaktır.

Bu aşamadan sonra eğer cihazlarınızda kanallar görünmüyor fabrika ayarlarına geri dönülmeli ve tamam seçeneğine tıklanarak cihaz fabrika kurulumu yapılması gerekmektedir. Fabriika ayarlarında sistem eski kalıntılarını silmiş olacaktır. Tamamen yenilenmenin sağlanması ile tekrar kanal kurulum işleminin gerçekleşmesi ile uydu ayarları tamamlanmış olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.