Digiturk’u Turksat Uyduya Çevirmek ?

Digiturk Cihazı ile Turksat Yayınlarını İzlemek

Bugün hepinizin malümunuz Digiturk yayını için Eutelsat uydusu üzerinden yayın yapmaktadır. Bu yayın için  çanak anteninizin yönünü değiştirerek başka kanalları izlemeniz mümkündür. Turksat kurulumunda ise sadece Lig Tv kanallarını izlemek mümkün. Çünkü uzayda bulunan yayın vericilere göre çanak anteninizi çevirdiğinizde o yörüngenin yayını izlersiniz bu mantık hep bu şekildedir. Bizler sizlere bu şekilde bilgilendirme sayesinde elinde kalmış cihazı olan için cihazı boş bir şekilde geriye bırakmak adına onu kullanmanız için yardımcı olmak. Elinizde taahhütü bitmiş digiturk kutusu varsa veya mevcut digiturk kutunuz ile hem digiturk hem turksat yayını izlemek isterseniz kısaca yardımcı anlatmaya çalışarak sizlere yardımcı olalım.

Yayınlarınızı İzlemek İçin Çanak Anten Montajını İyi Yapmalısınız

Çanak antenlerinizden veya çanak anteninizden diğer yayınları izleyebilmeniz adına çanak anten montajı için bir takım hususları yerine getirmeniz gerektiğini unutmayınız. Bunun için de sizlere nasıl diğer uydu kanallarını izlemenizi aktarmaktansa öncelikle ilk iş olarak çanak anteninizi sabitleme adına yapmanız gerekenleri aktararak ardından yazımıza devam edelim. Askı aparatı montajı için öncelikle yere askı aparatını monte edeceğiniz aparatı çekiç ve vida yardımı ile sabitlemeniz gerekiyor. Ardından çanak anteni bağlayacağınız demir çubuğu, yere monte ettiğiniz aparata sabitlemeniz gerekmektedir. Bu demir çubuğun iki ucunda da ikişer adet delik bulunmaktadır. Demir çubuğun alt kısmını yerdeki aparata sabitledikten sonra, askıları demir çubuğun diğer ucuna çubuklar üçgen şeklini alacak şekilde takılmalıdır. Takıldıktan sonra 1 vida ila çubuklar, demir çubuğa sabitlenmelidir. Çubuklarında ucunda bir adet boşluk bulunmaktadır. Askı aparatı montajını tamamlamanız için, çubukların her bir ucuna bir adet vida ve civata yerleştirip, yere çekiçle çakarak sabitlemeniz gerekmektedir. Bu sabitleme işlemini aynı şekilde balkonunuza veya balkon demirinize uygulayabilirsiniz. Oldukça kolay olan askı aparatı montajı için evinizde gerekli malzemelerin bulunması yeterli olacaktır.

Dijitürk cihazınız ile tuksat yayınlarını adım adım takip edip diğer uydu yayınlarını izlemek için yukarıdaki resme tıklayarak pdf formatlı adımları takip ederek kaliteli yayın izlemeniz mümkündür.

DIGITÜRK CİHAZLARI İLE TURKSAT VE DİĞER UYDULARIN KANALLARINI İZLEMEK

Cihazınızı turksat yayını olarak kullanmak isteyenler için cihazınızı normal uydu alıcısı için normal kanalları izlemek isteyenler için cihazınızın diğer uydulara açılması gerekmektedir. Bu sistem hepsi için geçerli olmamakla birlikte piyasada çok farklı model ve çeşitlerde uydu reciver cihazı olduğundan dolayı hepsi için farklı yöntemlerin var olduğunu unutmayınız. Bu işlemler için en mantıklı yöntem cihazınızı uyducuya götürürken veya bayiye giderken yanınızda kartınızla birlikte götürüp cihazına extra yükleme yaparak sizlere digiturk cihazlarınız ile turksat ve diğer uyduların sunduğu kanalları izleme imkanı sunmaktadır.

2 ayrı yayını yani turksat ve eutelsat uyduları izleme imkanı için çok uydulu bir sistem veya size ait 2 adet farklı uydu çanak anten gerekmektedir. Eğer merkezi sistem kullanmıyorsanız anten sayısı kadar girişi olan bir Diseqc dağıtıcınızın olması gerekmektedir. Eğer yok ise 2 ayrı çanak anten için LNB gerekmektedir.

Merkezi sistemden gelen uydu yayınlarında bu cihaza ihtiyacınız yok çünkü bir eksiklik yoksa merkezi sistemden siz gelen kablo DiseqC gelmiştir. (Merkezi sisteminizde hem Turksat hem Eutelsat uydularının takılı olduğundan ve çalıştığından emin olun.) Merkezi sistemden gelen kabloyu direk digiturk cihazınıza takıyorsunuz.
Cihazınız diğer uydulara açıldı ve yukarıdakilerin herhangi biriyle gerekli bağlantınız da var ise Kumandanız da bulunan mod tuşu ile Digiturk ve Diğer uydu arasında geçiş yaparak dilediğinizi izleyebilirsiniz.

Digitürk üyeliğinizi iptal edip Türksat yayınlarını izlemek için anten yönünüzü değiştiriyoruz ve çanak anten üzerindeki ibn’yi değiştirip ücretsiz şekilde uydu alınızla ücretsiz yayın izlettiriyoruz.

Bunun için Kurulum Ayarlarından Gelişmiş Kuruluma girdikten sonra Menü  tuşu ile Kurulum Menüsüne girip oradan Anten Kurulumunu DiseqC olarak seçiyoruz. DiseqC yaptıktan sonra uyduları doğru çıkışa ayarlamamız gerekiyor. Mesela DiseqC 1 yazan yere bağlandı yaptığınız DiseqC cihazında LNB 1 yazan yere giriş yapan Uydu ismini getirmeniz gerekiyor.

Bundan sonra da Otomatik kanal arama ile kanalları ekleyebiliriz. (Bu işlemden sonra normal digiturk kanallarınız giderse Kurulum ayarlarından Digiturk kolay kurulum ile tekrar kurulum yapın)

Uydular arasında MOD tuşu ile geçiş yapılıyor. (Cihazlara göre değişebilir.)

Görüldüğü üzere yukarıdaki adımları gerçekleştiren bir kişi kolayca uydu cihazı ile kaliteli yayın elde eder ve elinde kalmış bir cihaz ile ister turksat isterseniz eutelsat yayınlarının sahip olduğu kanalları izlemeniz mümkün. Fakat bütün bu aktardıklarımız bilgileri yapabilecek konumda iseniz herhangi bir sorun yok fakat eğer bilgi ve tecrübeniz yoksa kesinlikle dokunmayınız. Çünkü işi bilmiyorsanız var olan kanallarınızı da bozulmasına sebebiyet verirsiniz. Bu iş için elinizde muhakkak ayar cihazı ve bir takım sarf malzemelere ihtiyaç duyacaksınız. Eğer turksat için ayar cihazınız yok ise o yürüngeye çanak anteninizi oturtmanız biraz zorluk çıkaraktır. Biz normal şartlarda 15 dk da bu ayar işini yapıyorsak sizler yayını oturtmak için 2 saat ile 4 saat arası bu süreci tamamlayabilirsiniz, ki bu süreç garantili bile olmayacaktır.

Turksat Yayınlarını İzlemek İçin Askı Aparatı Önemli Görev Yapacaktır.

Çanak antenlerin askı aparatı montajı için her zaman Teknik34 ekibine başvurmanızı tavsiye ederiz veya evinizin tamircisi olmak istiyorsanız bu yazımızı okuyarak çanak antenlerinizin askı aparatlarını kendiniz monte edebilirsiniz. İhtiyacınız olan şeyler; çanak anten askı aparatı ve aparatı monte edebilmek için cıvata, çekiç gibi evinizde bulabileceğiniz veya elektrikçilerden satın alabileceğiniz malzemeler gereklidir. Uydu anteninizi çatı katınıza bağlayacaksanız bir de matkap yardımı almanız gerekmektedir.

Tüm bu malzemeleri topladıktan ve edindikten sonra çanak anteninizi takmak için ihtiyacınız olan askı aparatı montajını yapabilirsiniz. Çünkü Turksat 4a ‘nın uzaya atılması ile artık kaliteli yayın izleme süreci başladı. Bu kaliteli yayınları alıp ister turksat isterse Eutelsat yayınlarını izleyebilmek adına çanak antenlerinizin güzelce sabitlenmesi ve yayınları alacak düzeyde ayarlarının yapılması gerekmektedir. Eğer sabitlenmezse rüzgar gibi etkenler neticesinde yayınınızda bozulma veya sinyal yok gibi uyarıları almanıza neden olacaktır.

1 Yorum

  • Mustafa tosun

    Dijitürk DT 5103 HD uydu alıcısı var bir türlü merkezi sistemde kanallar gelmıyor

  • Bir Yorum Yazın

    E-posta hesabınız yayımlanmayacak.