Ofset Çanak Anten

Offset Çanak Anten 0535 269 74 75

Offset çanak anten karşıdan baktığımız zaman yumurtaya benzer yapısıyla karşımıza çıkmaktadır. Ofset çanak antenlerin odak noktaları, çanak antenin alt kısmındadır. Odak noktası alt kısımdaolduğu için ofset çanak antenlerde sapmalar meydana gelebilir. Bu sapmalardan dolayı kurulum sırasında çeşitli hesaplamalar gerekir. Bu hesaplamaları ve değerleri üretici firmalar belirlerler. Ofset çanak anten bu değer ve hesaplamalar sonucu kurulur.

Anten kurulumu sırasında; çeşitli programlar ile hesaplanan uydu elevation açısı bu offset nedeniyle doğrudan kullanılmaz. Hesaplanan uydu elevation açısından, offset açısı değeri çıkartılarak. Antenin elevation değeri bulıunur ve kurulum bu değere göre yapılır.

Anten kolu üzerinde bulunan ekipmanlar anten yüzeyi üzerinde düşük miktarda engelleme yaratırlar. Bu ekipmanlar sinyallerin gelişini hiçbir şekilde engellemezler. Ofset çanak antenlerin bir diğer özelliği de uzaktan gelen sinyalleri toplayabilmeleridir. Ofset çanak antenler elips şeklinde olup, bombeli bir yapıya sahiptir. Başka bir özelliği de kışın kar yağdığı zaman üzerinden kar tutmamasıdır.

Offset Çanak Anten Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gereken Püf Noktalar

Öncelikle kurulum yapacağınız alanın anten ağırlığı ve rüzgâr yükünü kaldırabilecek güçte olması gerekmektedir. Antenin çapına göre uygun aparat ve aletleri hazırlamalıyız. Zemini anten çapına göre hazırlamalıyız. Gerektiği takdirde beton ya da çelik konstrüksiyondan zemin oluşturulmalıdır. Antenin kurulacağı yer yetkili kişi haricinde başka birinin erişemeyeceği bir yerde olmalıdır. Anten, önüne herhangi bir nesne gelemeyecek bir noktaya montelenmelidir.

Anteni kurduğumuz yerin etrafında sinyali bozacak herhangi bir şey olmaması gerekmektedir. Eğer ki bu konuda yeterli deneyim ve tecrübeye sahip değilseniz, firmamız ofset çanak anten kurulumu için destek ve ekipman hizmetini sizlere sunmaktadır.

Offset Çanak Anten için örnek hesap;

İstanbul – Kadıköyde  TURKSAT3A uydusu için bir offset anten kurulumu yapacağız. Antenimizin offset değeride 22,5 derece olsun. Enlem – boylam ve diğer bilgileri hesaplama aracımıza girdiğimizde.

Anten Azimuth ( Yatay Açı) : 160 derece , Anten Elevation (Düşey açı) : 41 derece olarak buluyoruz. Bu değere bakarak elevation açısını  41 olarak ayarlarsak TURKSAT 3A uydusunu bulamayız. Doğru elevation açısı ; 41 – 22,5 = 18,5 derece olmalıdır.

Offset Çanak Anten Çizimi

 

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.